31 жовтня 2018 року у Коледжі економіки і права Вінницького кооперативного інституту проведена Навчально-пошукова конференція «100-річчя відновлення української державності (1918 р.)».

Мета конференції: розширити та поглибити світогляд студентів коледжу щодо історичних процесів становлення та формування України як самостійної держави світу, історичних особистостей, які відіграли визначальну роль у долі нашої держави.

Учасники навчально-дослідного гуртка «Історія України» під науковим керівництвом кандидата історичних наук, завідувача кафедри суспільно-гуманітарних та правознавчих дисциплін коледжу Ладаняк Інни Анатоліївни та викладачі опрацювали матеріали з цієї проблеми у журналах, газетах, Інтернеті, навчальних посібниках, виступах науковців.

У конференції брали участь викладачі коледжу та інституту, а саме:

  • Драбовський Анатолій Григорович , доктор економічних наук, професор, ректор інституту;
  • Морозова Людмила Петрівна, д.ф.н., професор;
  • Бубела Яна Віталіївна, викладач коледжу;
  • Ладаняк Інна Анатоліївна, кандидат історичних наук, завідувач кафедри суспільно-гуманітарних та правознавчих дисциплін;
  • Дибчук Людмила Василівна, доцент, завідувач кафедри маркетингу та підприємництва.

В обговоренні проблем брали участь 20 студентів І та ІІ курсів. Студентки Горячкіна Н.В.(гр.ПР-161) та Козачун О. (гр.ПР-181) виступили англійською мовою.

 

 

Учасники конференції

 

З вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор інституту Драбовський А.Г.

Анатолій Григорович наголосив, що з-поміж важливих чинників національної ідентифікації особливу роль відіграє історична пам’ять. Вона робить з населення націю, народ. Нація – це не тільки покоління, що живе нині, це сукупність усіх поколінь, споконвічний живий організм.

Крім цього, історична пам’ять є соціально-психологічним явищем, змістом якого є збереження і відтворення особистістю, суспільством уявлень, переживань, традицій, звичаїв, моральних норм, які існували в минулому і є основою для розвитку історичного мислення, в процесі якого відбувається усвідомлення того, що вона має свою історію, робить свій внесок у розвиток світової цивілізації. Спираючись на історичну пам’ять, історичне мислення, формує національні ідеї, які консолідують націю, слугують орієнтиром на шляху формування історичної свідомості.

Конференція допоможе більш глибоко усвідомити цей процес, розглянути всебічно історичні події та роль особистостей.

Мета конференції полягає у тому, щоб підтримувати і зміцнювати історичну пам’ять про наш народ, його правдиву історію. Ретельніше вивчайте нашу історію, пишайтеся її минулим.

Бажаю вам успіху!

Викладачі, які взяли участь у конференції, присвятили свої доповіді характеристиці історичного життя українського народу.

Морозова Людмила Петрівна, д. ф. н., професор, розповіла студентам з якою урочистістю проходило зібрання з нагоди проголошення Незалежності України, про досягнення нашої держави за 27 років незалежності, про труднощі у військовому, економічному, політичному житті держави.

 

 

 Виступає професор Морозова Л.П.

 

Викладач коледжу Бубела Я.В. розповіла про особливості української державності, труднощі, які виникали на історичному шляху її становлення, вплив інших держав, протиріччя всередині нашої спільноти.

 

 

Виступає Бубела Я.В.

 

Завідувач кафедри суспільно-гуманітарних та правознавчих дисциплін коледжу, кандидат історичних наук Ладаняк І. А. у своєму виступі дала характеристику подіям і особистостям ХVІІ-ХХ століть. Розповіла про гноблення народу, винищення найбільш прогресивних верств населення, еміграцію з Батьківщини.

 

 

Виступає к.і.н. Ладаняк І. А.

 

 

Дибчук Людмила Василівна, к. і. н, доцент

 

Дибчук Людмила Василівна, кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри маркетингу та підприємництва інституту, у доповіді «Українці в світі» поділилася зі студентами інформацією про те, як українці влилися у середовище інших народів, що вони досягли у науці, техніці, економіці, мистецтві, культурі. Звернула увагу на досягнення 28 українців, які оцінила світова спільнота.

Так, Рамон Гнатишин – 24-й генерал-губернатор Канади; Стів Возняк –  піонер комп'ютерних технологій; Макс Левчин – засновник системи платежів Pay Pal; Богдан Гаврилишин – геніальний економіст, почесний доктор права п’яти університетів, член Римського клубу; Володимир Хавкін - легендарний український та французький бактеріолог, імунолог та епідеміолог;                       Ігор Сікорський – авіаконструктор, творець гелікоптера; Петро Капиця − виходець з Волині, за відкриття низьких температур отримав Нобелівською премією, за вклад у науку має іменний астероїд; Юрій Дрогобич – видатний філософ та астроном, ректор Болонського університету, професор Краківського університету; Гайді-Марія Стефанишин-Пайпер – космонавт; Стівен Спілберг − всесвітньо відомий режисер, який походить з Одеси; Джек Паланс − голлівудський актор, нагороджений «Оскаром»,  вихідець зі Львова; Віра Фарміга – кіноакторка Голлівуду; Роберт Максвел – мільярдер, володів значною частиною медійного бізнесу Великобританії, видавець, власник газет, політик (народився у селищі Солотвино); Петро Яцик – меценат, який не відмовився бути українцем, великий вчений (народився на Львівщині); Олександр Архипенко - найвідоміший скульптор ХХ сторіччя; Володимир Горовиць − музичний геній,  володар 25 премій «Греммі» (народився у м.Київ); Біллі Еванс − джазмен світового рівня; Сергій Лифар – займався балетом; Енді Воргол – творець поп-арту; Казимир Малевич − художник-авангардист (народився у м. Київ); Роберт Лісовський – митець; Леопольд фон Захер-Мазох – письменник; Вейн Грецкі – хокеїст; Девід Коперфілд – славетний ілюзіоніст та гіпнотизер; Соня Делоне – знаменитий модельєр; Соломія Крушельницька – оперна співачка; Квітка Цісик – співачка.

Людмила Василівна закликала студентів підвищувати свій інтелектуальний рівень шляхом вивчення досягнень світової спільноти, у тому числі «зарубіжних» українців у всіх сферах життя.

На конференції виступило 17 студентів. Їх доповіді можна поділити на блоки, а саме:

- Епоху Богдана Хмельницького досліджували 7 студентів: Горячкіна Н.В., група ПР-161 (англійською мовою); Сергієнко В., група ГРС-181; Блащук А, група ХТ-181; Ткачук Н.С., група РО-171; Козачун О., група ПР-181, (англійською мовою); Довгалюк А. М., Хавлюк В. О., група Ф-181; Вонсевич О., група ПР-172. Студенти ґрунтовно висвітлили постать Б. Хмельницького як воєначальника, дипломата, стратега, політичного діяча, який усередині українського суспільства зумів консолідувати його і повести за собою на визвольну війну.

 

 

Виступає студентка Горячкіна Н.В. (англійською мовою), група ПР-161

 

- Роль та значення М. Грушевського у формуванні української державності, історичного розвитку України вивчали 4 студенти, а саме: Літневська А., група ПР-172; Гасер А.Х., гр.. ОП-171; Герей О.В., група ОП-171; Білова Д.В., група ОД-161; Савчук К.І., Юхименко К,  група РО-171.

 

 

Виступає студентка групи ПР-172 Літневська А.

 

- Діяльність та заслуги перед українським народом гетьманів Петра Конашевич-Сагайдачного, Пилипа Орлика, Івана Мазепи вивчали студенти: Король Ю., група ПР-171; Дацюк Ю., група РО-171; Іванова Т.В.,                група ОП-171.

 

 

Виступає студентка Дацюк Ю.

 

Частина студентів у своїх виступах висвітлила діяльність й інших історичних особистостей, а саме: М. Костомарова, І. Франко, С. Петлюри та ін.

Навчально-пошукова конференція відбулася на високому рівні. Всі учасники навчально-пошукової конференції отримали іменні сертифікати.

 

 

Директор коледжу Якимчук К.Д. вручає учасникам конференції сертифікати

 

 

Учасники конференції

 

Матеріали виступів студентів і викладачів на навчально-пошуковій конференції опубліковані у збірнику і надані всім учасникам.

 

Директор Коледжу економіки і права
К. Д. Якимчук