«Шлях звільнення кожної нації від поневолення
густо кропиться кров’ю ворожою і своєю».
Симон Петлюра

ЗА УКРАЇНИ ДОЛЮ СТОЯВ МАЙДАН

А сотню вже зустріли небеса..
Летіли легко,хоч Майдан ридав..
І з кров ю перемішана сльоза….
А батько сина ще не відпускав.. 

Й заплакав Бог, побачивши загін —
Спереду–сотник ,молодий,вродливий,
І юний хлопчик в касці голубій ,
І вчитель літній–сивий-сивий.. 

І рани їхні вже не їм болять..
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..
Як крила ангела,злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла..

Лише чотири роки минуло від початку буремних подій на Майдані Незалежності у Києві та центральних площах інших міст України. Поступово частину спогадів перекрила війна  на Сході країни, інші моменти з часом просто стерлися з пам’яті.

Під вечір 21 листопада, незадовго після оприлюднення рішення уряду про призупинення процесу підготування підписання Угоди асоціації України з ЄС, люди стали самоорганізовуватися через соціальні мережі. Перша акція розпочалася у Києві на Майдані Незалежності близько 22:00. Під кінець доби учасників мітингу нараховувалось близько 1500 осіб. На Майдан прийшли журналісти, громадські активісти, опозиційні політичні лідери. Стали з’являтися міліція та посилені загони Беркуту. Частина активістів пішла під Адміністрацію Президента України, після чого повернулась на Майдан Незалежності. Люди вирішили лишатися на ніч. Цього дня суд прийняв рішення заборонити встановлення наметів, кіосків, навісів під час проведення акцій на Майдані Незалежності, вулиці Хрещатик та Європейській площі до 7 січня 2014 року.

Цього дня з’явилась інформація про те, що небайдужі люди вийшли на «євромайдани» у Донецьку, Івано-Франківську, Луцьку, Харкові, Хмельницькому та Ужгороді.

Люди вийшли на мирну акцію протесту проти рішення уряду. Вони не планували ніяких збройних сутичок. Вони просто відстоювали свої права.

У ніч проти 30 листопада   українська влада силами «Беркуту» влаштувала силовий розгін Євромайдану в Києві. Внаслідок розгону було травмовано десятки протестувальників.  Частина людей, що втікла від Беркуту, заховалась у Михайлівському золотоверхому монастирі на Михайлівській площі. І тоді вже люди в більшій кількості  вийшли на Майдани по всій Україні не просто відстоювати своє право на Євроінтеграцію,  а право на життя в країні, де поважають честь і гідність кожного громадянина, де немає насильства, де кожна людина має захищені права.

Сьогодні Україна вшановує пам'ять усіх загиблих мітингувальників Майдану Революції Гідності.

Напередодні у бібліотеці  ім. І. В. Бевза був проведений урок політичної свідомості "За України долю стояв Майдан", на якому дали визначення революції та розкрили причини Революції Гідності 2013 року. Молодь Вінницького кооперативного інституту мала змогу поспілкуватися з учасником Революції Гідності Артемом Михайловим. 

Дякуємо Героям  Небесної сотні  за те, що не пошкодували життя заради нашого майбутнього. Дякуємо всім, хто відстояв майдан, за яскравий приклад мужності, сили духу, та патріотизму!

Статтю підготувала:
Завідувач кафедри суспільно-гуманітарних
та правознавчих дисциплін І.А.Ладаняк